PIENIĄDZE WCZORAJ I DZIŚ, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O PIENIĄDZU

2017-12-12 12:19:28 (ost. akt: 2017-12-12 12:23:33)

„ Pieniądz wczoraj i dziś, czyli co warto wiedzieć o pieniądzu”

Warsztaty dla uczniów prowadzone przez pracownika Banku BGŻ BNP Paribas S.A. w Szczytnie pana Arkadiusza Pawlaka. 27 listopada 2017r. uczniowie klasy II TI, III Wb, II D uczestniczyli w zajęciach warsztatowo-edukacyjnych nt. „Historia pieniądza - co było na początku? . Celem zajęć edukacyjnych było przekazanie uczestnikom wiedzy nt. Historii wymiany towarowej sięgającej początków dziejów człowieka, postępu technicznego, wprowadzenie handlu i pieniędzy. Jak zatem powstał pieniądz i jakie są jego cechy? Po co nam dziś pieniądze; czy naprawdę bez nich nie można żyć?. Pan Arkadiusz Pawlak przedstawił historię płatności oraz wiedzę z zakresu pieniądza bezgotówkowego i elektronicznego – czeki i przelewy bankowe oraz karty magnetyczne. Młodzież pogłębiła wiedzę z zakresu funkcji pieniądza oraz zmian jakich dokonano w Polsce w dniu 1 stycznia 1995 r. Nastąpiła denominacja, która miała na celu wzmocnienie i stabilizację pieniądza. W jej wyniku 1 nowy złoty polski (PLN) zastąpił 10 000 tzw. starych złotych (złoty sprzed denominacji). Obecnie w Polsce prawnym środkiem płatniczym jest 1 złoty podzielny na 100 groszy. W obiegu znajdują się banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi, którzy zadawali dużo pytań związanych z historią płatności oraz pieniądza bezgotówkowego i elektronicznego – czeki i przelewy bankowe oraz karty płatnicze.