DZIEŃ Z PRAWEM

2018-03-21 05:32:20 (ost. akt: 2018-03-21 05:35:50)

DZIEŃ Z PRAWEM
15 marca uczniowie klas I i II liceum ogólnokształcącego „Edukacja policyjna” uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W trakcie pobytu w Warszawie młodzież spotkała się z ministrem Michałem Wójcikiem. W trakcie rozmowy uczniowie dowiedzieli się jak działa administracja publiczna na szczeblu centralnym. Następnie sędzia z ponad 25 letnim stażem pracy w zawodzie opowiedział o funkcjonowaniu sądów w naszym kraju, uwzględniając zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktykę. W dalszej części „dnia z prawem” licealiści zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Ostatnim punktem programu była symulacja rozprawy sądowej. Młodzież wcieliła się w role sędziów, prokuratora, adwokata, oskarżonego i świadków. Tocząca się sprawa dotyczyła wypadku drogowego, który miał miejsce przy wyjeździe z parkingu naszej szkoły na ul. Mickiewicza. Ten dzień długo zapadnie w naszej pamięci. Minister był pod wrażeniem widząc ponad 45 umundurowanych uczniów, a sędzia nie krył zdziwienia wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa.