menu

WYCIECZKA DO TORUNIA

2018-06-30 09:38:49 (ost. akt: 2018-06-30 09:52:52)

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy wizytą w Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika w Piwnicach koło Torunia. Przewodnik astronom wprowadził nas w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata. Następnie przybliżył zwiedzającym najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.
Po wizycie w Piwnicach udaliśmy się do Torunia. Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Zobaczyliśmy wspaniałe zabytki- przykłady średniowiecznej architektury mieszczańskiej – staromiejski ratusz, Dwór Artusa, dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Bramę Mostową, pomnik Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą, Katedrę św. Janów. Byliśmy także w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Biskupina. Leżąca w woj. kujawsko– pomorskim osada kręgu kultury łużyckiej odkryła przed nami wiele cennych informacji o początkach osadnictwa, datowanego na epokę brązu. Po zwiedzeniu osady udaliśmy się do Gniezna. W pierwszej stolicy Polski przewodnik oprowadził nas po Katedrze, w której zapoznał wszystkich z historią miejsca i opowiedział o życiu św. Wojciecha, wskazując kolejne sceny z życia Świętego, na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich z 1175 rok. Nasze zwiedzanie zakończyliśmy w Strzelnie. Najważniejszym obiektem historycznym, który udało nam się tam zwiedzić jest położony na wzgórzu św. Wojciecha zespół klasztorny Natanek z kościołem Świętej Trójcy, zbudowany po 1170 roku. Naszą uwagę przykuły także 4 kolumny romańskie z personifikacją cnót i przywar.
Na koniec wycieczki zwiedziliśmy najsłynniejszą budowlę miasta– romańską rotundę św. Prokopa, pochodzącą z przełomu XII i XIII wieku. Podróż była bardzo inspirująca i rozwijająca. Dostarczyła nam wiele wrażeń, przez co będziemy ją miło wspominać. Zapewne część uczestników wycieczki jeszcze nie raz powróci na Szlak Piastowski, gdyż dostarcza on niezapomnianych wrażeń.