MALBORK ZDOBYTY

2018-11-15 05:40:22 (ost. akt: 2018-11-15 05:47:05)

W środę (7 listopada) uczniowie naszej szkoły razem z opiekunami wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Malborka. Na miejscu, podążając za przewodnikiem zwiedziliśmy najsłynniejszy polski zamek. Zgodnie ze starym powiedzeniem powstał on z błota (z którego wypalano cegły). 14 września 1309 roku wielki mistrz Zygfryd von Feuchtwangen przeniósł tam stolicę zakonu krzyżackiego z Wenecji. Odtąd na zamku rezydował wielki mistrz i jego zastępca wielki komtur. Warownia składa się z trzech członów: Zamku Wysokiego z wysoką wieżą główną i kościołem wystającym poza główną linię murów oraz Zamku Średniego z kwadratową Wieżą Kleszą i skrzydła wschodniego mieszczącego sale gościnne. Dom Wielkich Mistrzów był później także rezydencją polskich królów. Malbork jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla wielbicieli historii. Jest tam bardzo dużo stałych wystaw, m.in. bursztynów, zbroi, broni, znalezisk archeologicznych itp. Jako ciekawostkę warto także wspomnieć, że zamek był wielokrotnie wykorzystywany przez filmowców. Nagrywano tu m.in. Wiedźmina, Króla Olch z J. Malkovichem, Pana Samochodzika i Templariuszy, a także kilka reklam np. Plus gsm z mnichami (koniec 2004 r.), makaron Malma z Sophią Loren (2002 r.).
Młodzież przez ponad trzy godziny z zaciekawieniem wsłuchiwała się w barwne opowieści o życiu mieszkańców gotyckiej warowni. Swoje zainteresowanie wyrażali także zadając wiele pytań, których zaawansowanie zadziwiło nawet naszego przewodnika.