menu

3 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2018-12-12 03:44:58 (ost. akt: 2018-12-12 03:48:43)

3 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
W tym roku celem obchodów było przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób niepełnosprawnych - chodzi tu zarówno o pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie, jak i kwestie dotyczące barier architektonicznych. Tego dnia w szkole wspólnie z młodzieżą przygotowano gazetkę, a nauczyciele wspomagający przeprowadzili akcję „Wstążka”, w której przedstawiciele samorządu uczniowskiego przypinali uczniom i nauczycielom kolorowe wstążeczki. W ten sposób solidaryzowaliśmy się z osobami niepełnosprawnymi.

W ramach współpracy ze Szkolnym Kołem PCK uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, że najważniejszym pragnieniem jest potrzeba równego traktowania, która przekłada się na dostęp do komunikacji, informacji i przestrzeni.
Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomniały, że niepełnosprawni są wśród nas, że mają takie same potrzeby jak my, że chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.
Musimy pamiętać o tym, że nikt nie powinien czuć się atakowany i obrażany z powodu swojej niepełnosprawności.