menu

11 rocznica katastrofy smoleńskiej

2021-04-07 19:57:33 (ost. akt: 2021-04-07 20:17:26)

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego.

Zginęli w niej wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Wśród 96 ofiar byli m. in.:
prezydent naszego kraju Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów,
polscy dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące i personel pokładowy. Uczestnicy tego tragicznego lotu stanowili delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.


Piloci podjęli próbę lądowania na lotnisku Smoleńsk- Siewiernyj. Jednak trudne warunki pogodowe, tzn. gęsta mgła i widzialność zmniejszona do około 500 metrów nie pozwoliły na bezpieczne posadzenie samolotu na płycie lotniska.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych.
Na przestrzeni lat katastrofa stała się szeroko poruszanym tematem polskiej debaty publicznej. Dyskutowane są nadal m.in. przyczyny i przebieg wypadku.

Pełna lista ofiar katastrofy smoleńskiej jest dostępna w linku poniżej:

lista ofiar katastrofy smoleńskiej