Spotkanie autorskie z Jerzym Niemczukiem

2023-05-15 09:29:40 (ost. akt: 2023-05-15 10:56:38)

W majowy poranek 12 maja zagościł w naszej szkolnej bibliotece wyjątkowy gość, znany i lubiany pisarz książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, sceanarzysta, komediopisarz, autor słuchowisk - pan Jerzy Niemczuk.
W Jego dorobku literackim wśród najpopularniejszych książek dla dzieci wymienić należy między innymi: „ Bajki Pana Bałagana”, ”Opowieść pod sztrasznym tytułem”, „Szaleńczaki”, „ Powrót Dalektów”, „ Rozbitkowie”, „Wyprawa na ziemię”. Za książkę „Przygody Zuzanki” otrzymał w 1995 Nagrodę Literacką im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1994. Pan Jerzy Niemczuk jest ponadto autorem książek młodzieżowych, między innymi „ Dziwny przypadek”, „Stefan”, „Paweł”, a także książek dla dorosłych czytelników „Bat na koty”, „Plaga” i ostatnio wydana książka pt.”Królowa nieszczęścia”, z której autor jest najbardziej dumny, co stwierdził w odpowiedzi na zadane pytanie z widowni, dotyczące promocji swojej twórczość.
W dorobku pisarza podkreślić należy fakt, że był On pomysłodawcą i współscenarzystą kultowego serialu „Ranczo” – hitu TVP, który od kilkunastu już lat konsekwentnie cieszy się wysoką oglądalnością. Pan Jerzy Niemczuk jest autorem scenariuszy bardzo popularnych seriali i filmów fabularnych, m.in. „Rodzina zastępcza”, „Siła Wyższa”, „Stacyjka”.
Obecnie mieszka w Piecach koło Szczytna i tak, jak dopowiedział
w prezentacji Jego osoby, jest również naszym lokalnym twórcą literatury i kultury.
W spotkaniu trwającym dwie godziny lekcyjne, przedłużonym na prośbę młodzieży, ze względu na atrakcyjność formy i treści przekazu, poznaliśmy kulisy tworzenia scenariuszy filmowych, warsztatu literackiego autora oraz początki Jego twórczości literackiej. Nie zabrało ciekawych anegdot dotyczących dorobku zawodowego naszego gościa, które wprowadzały miłą i życzliwą atmosferę.
Na zakończenie została złożona panu Jerzemu Niemczukowi propozycja poprowadzenia warsztatów filmowych i zapoznania uczniów z tajnikami pisania scenariuszy filmowych, która została przez gościa przyjęta. Realizację planowanego przedsięwzięcia ustalono na wrzesień.
W spotkaniu udział wzięła klasa 3 Technikum Rachunkowości, z opiekunem panią Jolantą Tymińską oraz panią dyrektor szkoły Joanną Andrzejewską, która osobiście podziękowała naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i jego prowadzenie.
Spotkanie zapadnie nam wszystkim głęboko w pamięci ze względu na jego wyjątkową atmosferę, stworzoną przez gościa.
Odbyło się ono w ramach planowanych przedsięwzięć Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.