Dwór Korczyńskich w „Jedynce”

2023-09-11 15:26:49 (ost. akt: 2023-09-11 15:31:21)

W poniedziałek 11 września w szkolnej bibliotece Zespołu Szkół nr 1, Eliza Orzeszkowa przeniosła uczestników ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, w czasie i przestrzeni do dworu Korczyńskich i zaścianka Bohatyrowiczów.
W trakcie czytanej lektury„ Nad Niemnem” zatopieni w opisach pięknej przyrody nadniemeńskiej, wracaliśmy wspomnieniami do tak ważnego dla Polski zrywu niepodległościowego, jakim było powstanie styczniowe. Bardzo odmiennie oceniane przez samych bohaterów utworu, który został wybrany przez Kancelarię Prezydencką na tegoroczną, 12 -tą już edycję Narodowego Czytania.
Epoka Orzeszkowej ukształtowała nowy wzorzec patriotyzmu Polaków. Patriotyzm walki zastąpiono patriotyzmem codziennej pracy, nauki i reformami. Pisarze współcześni Orzeszkowej krytykowali romantyczne zrywy niepodległościowe, jako nieprzemyślane i skazane na porażkę, okupione wielkimi ofiarami społecznymi i majątkowymi. Sama pisarka swoją życiową postawą i twórczością literacką oddawała hołd uczestnikom powstania, nie zaprzeczając negatywnym jego skutkom.
Czytanie powieści „Nad Niemnem” w scenografii starego dworku, przeniosło uczestników akcji czytelniczej w czasy naszych przodków – świadków powstania i następnego pokolenia.

Narodowe Czytanie literatury klasycznej w Zespole Szkół nr 1 odbyło się w ramach realizacji zadań programu Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.