"Gala Złote Szkoły NBP"

2024-03-11 12:05:08 (ost. akt: 2024-03-11 18:00:03)

Dnia 07.03.2024 r. w naszej szkole odbyła się Gala Złote Szkoły NBP w ramach realizacji zadań konkursowych IV edycji konkursu Złote Szkoły NBP, którego tematem przewodnim jest: „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”.
Zespół Szkół nr 1 w Szczytnie bierze udział w tym konkursie już kolejny raz, ale tym razem postanowiliśmy zaangażować w udział całą społeczność szkolną. Realizacja trzech zadań konkursowych odbyła się na Sali gimnastycznej, na którą co lekcja zmierzali nasi uczniowie w celu zobaczenia i odsłuchania historii pieniądza, jego rozwoju na przestrzeni lat.

Cała gala została poprowadzona przez uczennicę Agatę Nagieło z klasy 2TLb. Rozpoczęliśmy ją od obejrzenia przestawienia teatralnego pt. „Na tropach złotego”, które zostało przygotowane przez uczniów klasy 2TLb i 3TL. Następnie uczniowie na lekcjach z ekonomią poprowadzonych przez nauczycielki przedmiotów zawodowych, mieli możliwość poznać burzliwy rozwój Polskiego złotego, dowiedzieć się Czym są pieniądze? oraz jakie mamy Monety i banknoty powszechnego obiegu a także kolekcjonerskie. Na koniec jako ostatnie zadanie uznaniowe mieli możliwość być obserwatorami debaty eksperckiej nt. „Pieniądz gotówkowy a elektroniczny”, którą poprowadziła gospodyni gali Agata Nagieło. Wystrój Sali gimnastycznej podczas całej gali był przygotowany w duchu pieniądza, można było zobaczyć jak wyglądał pieniądz kiedyś i dziś. Ponadto dla uczniów było przygotowane stoisko z monetami kolekcjonerskimi oraz wycofanymi już z obiegu, a funkcjonującymi m.in. w latach 70 i 80. Podczas gali gościliśmy także uczniów z klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Rudce.
Gala i realizacja zadań konkursowych została przygotowana przez Panią Jolantę Bogacką, Bożenę Drężek, Sylwię Kowalczyk i Emilię Walentynowicz.

Na tropach złotego