menu

Wycieczka klasy 2Wd

2024-06-20 13:17:58 (ost. akt: 2024-06-20 13:27:33)

Uczniowie klasy 2Wd, wraz z opiekunami, panem Rafałem Kozłowskim i panią Martą Maszotą, uczestniczyli w wycieczce do miejsca pamięci i Muzeum Birkenau- byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.
Przed odwiedzeniem miejsca docelowego, w Krakowie, gdzie był nocleg, mieli okazję zwiedzić Stare Miasto- najstarszy obszar Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Jego centrum stanowi Rynek Główny, a drugi ważny punkt to skała nad Wisłą zwana Wzgórzem Wawelskim. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta, które udało się odwiedzić, były znajdujące się na Rynku: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa. Stare Miasto otacza pas zieleni zwany Plantami, który powstał w miejscu dawnej fosy.
Następnego dnia rano wszyscy udali się pociągiem do Oświęcimia. Uczniowie zwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz zgodnie ze specjalnie opracowanym programem, przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Pod opieką edukatora- przewodnika odbyło się ponad 3 godzinne zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, zwiedzanie najważniejszych obiektów poobozowych w obozie Auschwitz II-Birkenau: baraków więźniarskich, rampy wyładowczej, ruin komór gazowych i krematoriów. Opieka przewodnika zapewniła sprawne poruszanie się po całym terenie byłego obozu oraz zapoznanie się z jego historią i obiektami.