menu

Dzień Bezpiecznego Internetu w „Jedynce"

2025-02-11 19:08:41 (ost. akt: 2025-02-11 20:05:10)

W ramach obchodów DBI 11.02.2025 r. w Naszej Szkole odbyły się dwa wydarzenia związane z bezpieczeństwiem w sieci:

W ekopracowni odbyło się spotkanie z jednym z naszych nauczycieli przedmiotów ekonomiczno-logistycznych Panią Emilią Walentynowicz, która zarówno jest także ekspertem z zakresu bankowości i finansów, prowadzącym projekt BAKCYL w Naszej szkole przy współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości.

Uczniowie klas 2TL, 3TLa, 2TRb, 3Wb, 3TLb, 3TIL, 3Wd, 2A, 1B wraz z nauczycielami mieli okazję zgłębić swoją wiedzę z zakresu Cyberbezpieczeństwa.
Dzięki popartym przykładom oraz licznym filmom edukacyjnym obrazującym sytuacje z życia codziennego zwiększyło świadomość zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Przedstawiono także szereg informacji, że nie warto dzielić się niektórymi informacjami w sieci i dlaczego tak jest.
Celem zrealizowanych zajęć było przesłanie, aby młodzież potrafiła zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, dlaczego bezpieczne hasło to podstawa funkcjonowania w Internecie, jak tworzyć bezpieczne hasła, aby były silne i jednocześnie łatwe do zapamiętania. Ponadto podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób bezpiecznie korzystać ze smartphone’a oraz bankowości elektronicznej, aby nie stać się ofiarą cyberataków, na które jesteśmy narażeni każdego dnia korzystając z zasobów Internetu.

Tego dnia uczniowie mieli okazję również wziąć udział w ogólnopolskiej lekcji online nt. „O cyfrowym dobrostanie w Dniu Bezpiecznego Internetu” przygotowanej przez Warszawski Instytut Bankowości, której Prelegentem był  Przemysław Poręba, Ekspert ds. bezpieczeństwa w BLIK.
Główne zagadnienia, które zostały poruszane podczas lekcji to:
- diagnoza problemu higieny cyfrowej: czym właściwie jest higiena cyfrowa i jaki ma wpływ na dzieci i młodzież szkolną,
- higiena cyfrowa a media społecznościowe – dążenie za „autorytetem w sieci”,  na czym polega „pętla dopaminowa” i deficyt uwagi,
- skutki nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych (laptop/smartfon/tablet),
- zagrożenia wynikające z poszukiwania satysfakcji w przestrzeni cyfrowej – cyberbezpieczeństwo a cyberhigiena,
- zagadnienia stresu cyfrowego oraz wskazanie praktycznych zasad związanych z cyberhigieną.

DBI dostarczył Naszym uczniom masę niezbędnych informacji nt. jak poruszać się bezpiecznie w cyberprzestrzeni, ale i również zagrożeń jakie niesie ze sobą współczesny świat doby internetu, a przede wszystkim przedstawiono możliwości jak uniknąć sytuacji, aby nie stać się ofiarą cyberataków. Mamy nadzieję, że dzięki tym wiadomościom świadomość i zdrowy rozsądek pomogą Naszym uczniom bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.

Spotkanie z ekspertem oraz udział w lekcji online za pośrednictwem Warszawskiego Instytutu Bankowości rozpoczęły cykl wydarzeń promujących obchody DBI 2025 w Naszej szkole.