menu

Aktualności BIBLIOTECZNE

2020-04-07 12:24:44 (ost. akt: 2020-05-01 11:21:22)


Zaproszenie do fotografowania otaczającej nas przyrody w wiosennym rozkwicie. Zdjęcia będą nie tylko piękną pamiątką pory roku ulubionej przez każdego z nas, ale także upamiętnią czas wyjątkowy, jaki teraz przeżywamy. Nadesłane do biblioteki zdjęcia na adres zs1biblioteka@powiat.szczytno.pl posłużą do wykonania kolażu, który ozdobi pomieszczenie naszej biblioteki.


Czym jest reportaż? Pionierzy reportażu.TOP 10 najlepszych reportaży.

Zaproszenie do wysłuchania utworu muzycznego powstałego w ciągu 6 dniu w wykonaniu ogromnej rzeszy wykonawców w swoich domach. Utwór znany od lat w wykonaniu Beaty Kozidrak Co mi Panie dasz. Zadziwia aktualnością treści na obecny czas pandemii i izolacji.


"Poradnik pozytywnego myślenia"- recenzja wyśmienitej książki, której autorem jest Mattew Quick. Recenzja polecająca jej przeczytanie w całości.

Na dziś proponujemy arcyciekawy eksperyment psychologiczny Milgrama "Posłuszeństwo" przeprowadzony w maju 1962, dowodzący silnego wpływ autorytetu na działanie człowieka.

Leśniczówka Pranie i fragment programu poetyckiego "Poeci Markusza", poświęcony pamięci zmarłego Jerzego Markuszewskiego, reżysera teatralnego, m.in. twórcy i głównego reżysera Teatru STS. W programie wystąpili polskie gwiazdy teatru.


KONSTYTUCJA 3 MAJA W LITERATURZE


Historie i tradycje 1 majowej w naszym kraju


Legalna Kultura- Czytelnia Kulturalna- Biblioteka Kapitana Nemo

Zaproszenie do słuchania jednej z najpopularniejszych czeskich powieści XX wieku. Fragmentów „Obsługiwałem angielskiego króla” Bohumila Hrabala w mistrzowskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego można słuchać na antenie Dwójki od dziś 14 kwietnia.

Zaproszenie do tworzenia stron www razem z kreatorem stron internetowych

Zaproszenie do leśniczówki Pranie, ulubionego miejsca przebywania i tworzenia na Mazurach, Ildefonsa Gałczyńskiego i na jego zaproszenie wielu twórców polskiej kultury -fragment reportażu telewizyjnego "Pan Bóg śpi na Mazurach", w którym Andrzej Strumiłło idąc aleją świerkową prowadzącą do Prania opowiada Wojciechowi Kassowi, o tym jak zaczął odkrywać dla siebie Mazury.

Muzea świata bez wychodzenia z domu

Zaproszenie dla rodziców i opiekunów

Blog Tatiany Mytlowej

Instagram Anna Ciarkowska zaproszenie do-pisania

National Emergency Library

Twardoch i Orbitowski - pisanie powieści każdego dnia nowy odcinek



POLSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, stąd nacechowane jest radością.
To wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.
Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Oto kilka tradycji wielkanocnych, które Polacy kultywują niezmiennie od lat:

Wiosenne porządki - trudno wyobrazić sobie przygotowania do Świąt Wielkanocnych bez wielkich porządków w domu. Oprócz przygotowania duchowego, Polacy starają się uprzątnąć domostwa, tak by w czystości oczekiwać Wielkanocy. Tradycji tej przyświeca pewna symbolika - wierzymy, że w ten sposób pozbywamy się z domu zła i nieszczęść, jakie przez zimę zgromadziły się wokół nas.

Środa Popielcowa - tego dnia podczas Mszy św. kapłan posypuje głowę wiernych popiołem. Ta stara tradycja wielkanocna symbolizuje pokutę uczestniktów nabożeństwa.

Niedziela Palmowa - Na tydzień przed Wielkanocą udajemy się na uroczyste nabożeństwo zwane Palmową Niedzielą. Tradycja wielkanocna nakazuje, by tego dnia na msze udać się z palmą, najlepiej wykonaną z wierzby. Poświęcona w kościele palma ma za zadanie chronić domowników przed nieszczęściem.

Wielkanocny koszyczek - w Wielką Sobotę przychodzi czas na poświęcenie wielkanocnych potraw. W koszyczku nie może zabraknąć baranka - symbolu zmartwychwstania, jajka - symbolu narodzin i mięsa - oznaki kończącego się postu.

Śniadanie wielkanocne
- w Wielką Niedzielę wszyscy domownicy gromadzą się rano przy stole, by wspólnie zasiąść do uroczystego śniadania. Zgodnie z tradycją, podczas tego świątecznego posiłku należy skosztować wszystkich potraw. Obowiązkowo na stole musi pojawić się żurek z białą kiełbasą, wędliny, mazurek i babka wielkanocna. Zanim skosztujemy wszystkich smakołyków, należy podzielić się z bliskimi jajkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

Sposoby na pisanki
Jajko uważane jest za symbol odradzającego się życia, a podczas tego święta za symbol zmartwychwstania Chrystusa.
Jajka w zależności od techniki zdobienia, nazywa się pisankami (bogate zdobienia na jednolitym tle), rysowankami, skrobankami (jajka rzeźbione), nalepiankami, wyklejankami. Obecnie wszystkie zdobione jajka potocznie nazywa się pisankami.

Śmigus dyngus
Prócz pisanek i święconki, to najbardziej znany zwyczaj wielkanocny nawiązujący do pogańskich rytuałów związanych ze świętem wiosny. Polewanie wodą, a dawniej także chłostanie gałązkami brzozowymi symbolizowało oczyszczenie, obmycie z grzechów. Te panny, które najbardziej oblano miały największe powodzenie.